Vadošās valstis atjaunojamās enerģijas jomā

Atjaunojamās enerģijas ražošana palielinājās 2016. gadā aptuveni divas trešdaļas jeb 165 gigavatiem, kas tika iegūti no “tīras” jaudas, kas nāk no tīrajiem avotiem. Tas bija lielā mērā pateicoties plaukstošajai saules paneļu izvietošanai Ķīnā un visā pasaulē, kas pieauga par 50%, sasniedzot aptuveni 74 gigavatu ieguvumu. Tomēr Ķīna nav vienīgā valsts, kura atrodas atjaunojamās enerģijas līderos.

Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) 2017. gada ziņojums

Atjaunojamā enerģija 2016. gadā veidoja gandrīz divas trešdaļas jaunas jaudas. Tas ir saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) atjaunojamo energoresursu 2017. gada ziņojumu, kurā teikts, ka strauja izmaksu samazināšana un uzlabotais politikas atbalsts veicina atjaunojamo enerģijas avotu nozares turpmāku izaugsmi. Ziņojumā teikts, ka rekordliels sniegums 2016. gadā veido pamatu IEA elektroenerģijas prognozei, kas paredz, ka atjaunojamās enerģijas jauda līdz 2022. gadam palielināsies par 43% jeb vairāk nekā 920 gigavatiem. Tā piebilst, ka saules enerģija turpinās dominēt atjaunojamās enerģijas tirgū, nākamajos četros gados radot daudz vairāk elektroenerģijas nekā vēja un hidroenerģijas ražošana (pikalaina 24 7 Helsingissä).

Vadošās trīs valstis

Ķīna

Starp trim galvenajām valstīm Ķīna ir neapstrīdams atjaunojamās enerģijas izaugsmes līderis, kas līdz 2022. gadam veidos vairāk nekā 40% no atjaunojamās enerģijas avotu kopējā apjoma. Tas ir saistīts ar dažādu jaudas mērķu sasniegšanu un problēmu risināšanu attiecībā uz gaisa piesārņojumu valstī. Piemēram, pēdējo mēnešu laikā Ķīnā ir izvietotas vairākas jaunas tehnoloģijas, kas paredzētas gaisa attīrīšanai, tostarp Siaņas pilsētā, kurā atrodas 100 metru garš smags smoga likvidēšanas tornis. Ķīna jau ir pārsniegusi savu 2020. gada saules paneļu mērķi, un IEA saka, ka tā 2019. gadā pārsniegs savu mērķi attiecībā uz vēja enerģiju. Ķīna ir arī pasaules tirgus līderis hidroenerģijas, bioenerģijas, elektroenerģijas un siltuma jomā, kā arī elektriskajos transportlīdzekļos. Ķīna ir pārspējusi savu saules enerģijas mērķi 2020. gadam.

Amerika

Iespējams, pārsteidzoši, ka ASV ir otrais lielākais atjaunojamo enerģijas avotu izaugsmes tirgus. Neskatoties uz prezidenta Donalda Trampa lēmumu izstāties no Parīzes nolīguma, gaidāms, ka nākamajos gados atjaunojamās enerģijas projekti ASV gūs labumu no daudzgadīgu federālo nodokļu atvieglojumu un valsts līmeņa politikas attiecībā uz saules paneļiem. Tomēr ziņojums brīdina par neskaidrībām par ierosinātajām nodokļu reformām, starptautisko tirdzniecību un enerģētikas politiku, kas varētu kavēt atjaunojamo enerģijas avotu izaugsmi ASV.

Indija apsteidz Eiropas Savienību

Savukārt Indijā atjaunojamo energoresursu apjoms līdz 2022. gadam tiek prognozēts, ka pieaugs vairāk nekā divas reizes. Saules un vēja enerģija ietver 90% no Indijas ražošanas jaudas pieauguma, kas izskaidrojams ar līgumiem par enerģijas ražošanas jaudas attīstīšanu, kas ir devuši dažas no pasaules zemākajām cenām par abām tehnoloģijām, teikts ziņojumā. IEA piebilst, ka Indija ir arī uzlabojusi tīklu integrāciju un atrisinājusi savas komunālo pakalpojumu finanšu problēmas. Šo faktoru dēļ Indijas izaugsme laikposmā līdz 2022. gadam pirmo reizi būs lielāka nekā Eiropas Savienībā (ES).

Starp citu, atjaunojamo enerģijas avotu pieaugums visā ES ir par 40% mazāks nekā laikposmā no 2011. gada līdz 2016. gadam, jo tirgu kavē vājāks elektroenerģijas pieprasījums, jaudas pārpalikums un nepietiekama skaidrība par izsolāmiem jaudas apjomiem. Turklāt politiskā nestabilitāte pēc 2020. gada ir liela. Tomēr ziņojumā teikts, ka, ja tiktu pieņemta jauna ES Atjaunojamo energoresursu direktīva, kas attiektos uz laikposmu pēc 2020. gada, tas atrisinātu šo problēmu, pieprasot trīs gadu laikā izstrādāt politiku, kas atbalsta atjaunojamo enerģiju, tādējādi uzlabojot tirgus prognozējamību (pikavippi ilman luottotietoja).

Dānijas dominējošais stāvoklis

Par laimi, ja skatāties uz atsevišķām ES dalībvalstīm, perspektīva šķiet skaidrāka. Piemēram, tiek sagaidīts, ka Dānija līdz 2022. gadam saražos 69% enerģijas no atjaunojamiem enerģijas avotiem, padarot to par pasaules līderi. Otrkārt, Īrija ir prognozējusi, ka tā radīs vienu trešdaļu no savām enerģijas vajadzībām no atjaunojamiem avotiem. Citās Eiropas valstīs, tostarp Spānijā, Vācijā un Apvienotajā Karalistē, vēja un saules enerģija pārsniegs 25% no kopējās ražošanas.