Kāpēc 2019 būs revolucionārs atjaunojamās enerģijas ieguvei Amerikā?

Šis gads būs izšķirošais ASV atjaunojamo energoresursu tirgum, jo valsts un reģionālās valdības aizstāv savas 21. gadsimta politikas pret Trampa administrācijas plānu, lai izbeigtu konkurenci valsts enerģijas tirgos un subsidētu vecās ar akmeņoglēm kurināmās spēkstacijas un kodolspēkstacijas.

Pateicoties zemām cenām, tehnoloģiju uzlabojumiem, valdības politikai, kas atbalsta tīru enerģiju un energoapgādes drošību, un pieaug pieprasījums pēc uzņēmumiem, patērētājiem un vietējām pašvaldībām, vēja un saules enerģija kļūst aizvien pieprasītāka Amerikas Savienotajās Valstīs un visā pasaulē. Lētāku atjaunojamo enerģijas avotu un dabasgāzes enerģijas pieaugums ir novedis pie pārejas no dārgām ogām un kodolenerģētikas.

Mēģinot stāties pret straumi, enerģētikas sekretārs Riks Perijs (Rick Perry) 2017. gada septembrī ierosināja, ka federālie reglamenti maina valsts enerģijas tirgus noteikumus, pieprasot īpašus maksājumus ogļu un kodolspēkstacijām. Nav skaidrs, kāda rīcība, ja tāda būs, Federālā Enerģētikas regulēšanas komisija veiks, jo īpaši ņemot vērā spēcīgo iebildumu no valsts tīkla operatoru, vairāku valsts regulatoru, atjaunojamās enerģijas nozares, naftas un gāzes nozares un citas nozares priekšlikumiem, patērētāju un vides grupām.

Republikāņu nodokļu plāns sākotnēji bija vērsts uz vēja un elektrisko transportlīdzekļu nozari, atceļot federālos finanšu stimulus. Galīgajā tiesību aktā tiek atstāta galvenā atjaunojamās enerģijas politika, izņemot to, ka tā maina starptautisko uzņēmumu nodokļu režīmu tādā veidā, kas varētu novērst stimulus, kas liktu iepriekš minētajiem uzņēmumiem ieguldīt atjaunojamos energoresursos.

Atjaunojamie enerģijas avoti caur Cassandra Sweet

Tomēr saules enerģija joprojām ir populāra arī Amerikā. Prezidentam Donaldam Trampam ir jānosaka, vai noteikt ievesto saules bateriju un šūnu nodokļu tarifus, kas paaugstinātu saules enerģijas cenas un varētu samazināt pieprasījumu. Divas ASV saules paneļu ražotnes, kuras pieder Suniva un SolarWorld, lūdza administrāciju piemērot tarifus, lai apkarotu lētu importu no Āzijas un Meksikas, kas noveda pie Amerikas uzņēmumu bankrota.

Valsts politika un stimuli, kas atbalsta atjaunojamos enerģijas avotus un jaunās tehnoloģijas, piemēram, baterijas un citas atmiņas ierīces, viedie enerģijas pārveidotāji un reāllaika enerģijas pārvaldības sistēmas, kas izmanto mašīnmācīšanos, veicina atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu. Tāpat aizvien vairāk uzņēmumu, pilsētu un iestāžu vēlas iegādāties atjaunojamās enerģijas un izkļūt no “netīrās” jeb neatjaunojamās enerģijas sloga. Ja šķēršļi Vašingtonā izdosies, tas varētu kavēt atjaunojamās enerģijas pieaugumu ASV, kas ir otrs lielākais enerģijas lietotājs pasaulē. Bet, ja valdības, tīklu operatori, rūpniecības grupas un atjaunojamo energoresursu atbalstītāji gūst panākumus saules un vēja enerģijas tirgū, šie joma, visticamāk, turpinās augt.

Saskaņā ar Ziemeļkarolīnas videi draudzīgas energotehnoloģijas centru (North Carolina Clean Energy Technology Centre), divdesmit deviņām valstīm ir atjaunojamo energoresursu pilnvaras, un vēl astoņām valstīm ir atjaunojamās enerģijas mērķi. Kolumbijas apgabals, kas ir valstu galvaspilsētas nams, ir pilnvarots līdz 2032. gadam izmantot atjaunojamos enerģijas avotus pusei nepieciešamās enerģijas.

IEA dati par atjaunojamo enerģiju

Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) 2017. gada oktobra prognozēm globālā ziņā saules, vēja un citu atjaunojamo energoresursu attīstība, salīdzinot ar iepriekšējiem pieciem gadiem, visticamāk vairāk nekā divas reizes palielināsies no 2017. gada līdz 2022. gadam, sasniedzot 1174 gigavatus jaudas. Atjaunojamie enerģijas avoti līdz 2022. gadam nodrošinās 30% no pasaules enerģijas ražošanas, kas patlaban no 24%. Atjaunojamo enerģijas avotu pieaugums samazina pieprasījumu pēc akmeņoglēm ASV, Ķīnā un pasaulē. IEA prognozē, ka ogļu īpatsvars pasaules enerģijas sortimentā 2022. gadā samazināsies no pašreizējiem 27% līdz 26%. Atjaunojamā enerģija nav alternatīva tehnoloģija. Jau tagad tā ir dominējošais enerģijas avots jaunajai paaudzei.

Paldies par materiāliem Dānijas draugiem!