Kādi ir alternatīvās enerģijas tipi?

Alternatīvie jeb atjaunojamie enerģijas avoti pēc definīcijas ir neierobežoti, taču ir svarīgi atzīmēt, ka ne visas formas ir videi draudzīgas. Šeit ir daži no visizplatītākajiem atjaunojamās enerģijas veidiem.

Hidroelektroenerģija

Izmantojot ūdens kustību, iegūstot jaudu elektroenerģijas ražošanai nav jauna koncepcija. Mēs to esam darījuši apmēram simts gadus un lielākajā daļā valstu ir kāda veida ūdens ražots elektroenerģijas avots. Latvijā uz Daugavas vien var saskaitīt pāris HES spēkstacijas. Ir divi galvenie veidi, kā izmantot ūdeni atjaunojamās enerģijas vajadzībām. Hidroenerģiju ražo, apstrādājot un kontrolējot ūdens plūsmu caur aizsprostu. Tas ir viens no visvairāk izmantotajiem atjaunojamās enerģijas veidiem. Globāli tas rada aptuveni 3500 teravatu jaudas un kopš 2003. gada ir palielinājies katru gadu. Hidroelektroenerģija visdrīzāk būs viena no mūsu visbiežāk sastopamajām enerģijas ražošanas nozarēm tuvāko gadu laikā.

Plūdmaiņas spēks

Pieplūdes spēks vēl nav tik izplatīts, bet ir pierādīts, ka ir iespējams saražot elektroenerģiju jūrā, reaģējot uz plūdmaiņu un okeānu plūsmu. Šī ir izplatīta elektroenerģijas ražošana visā Atlantijas okeānā, austrumu ASV štatos un Rietumeiropā (ar Lielbritāniju, kas ir viens no pirmajiem izstrādātājiem, pateicoties augstajām plūdmaiņu robežām Orkneju salās). Dažādu iemeslu dēļ plūdmaiņas izmantošana vairs nav pieejama citur. Pieplūdes enerģijas ģeneratoriem ir četri vispārīgi veidi:

  • Straumes ģeneratori

Tie izmanto ūdens plūsmu, lai darbinātu turbīnu, kas pēc tam ģenerē elektrību.

  • Plūdmaiņas aizsprosts

Tas izmanto nelielas aizsprostotu struktūras kopā ar dabas īpašībām zem ūdens, izmantojot potenciālo enerģiju, kad ūdens plūst, un pārvērš to mehāniskajā enerģijā, kad ūdens izplūst.

  • Plūdmaiņu “lagūnas”

Šī tehnoloģija joprojām ir attīstības procesā, taču tā darbojas līdzīgi aizsprostam. Lielākā atšķirība ir tā, ka “lagūnas” ir pilnībā mākslīgas.

  • Dinamiskais plūdmaiņu spēks

Šis joprojām ir teorētisks un nav izmēģināts. Tam ir nepieciešami aizsprosti, kas ir desmitiem kilometru gari, lai regulētu ūdens plūsmu.

Saules enerģija

Mēs varam būt pedantiski un norādīt, ka saule nav atjaunojama, ka tai ir ierobežots mērķis, bet tas, ka tam ir 4,5 miljardi gadu ilgs mūža ilgums, norāda to, ka pagaidām tas nav nopietns uztraukuma pamats. Saules enerģija neapšaubāmi ir viens no vispazīstamākajiem atjaunojamās enerģijas avotiem, un daudzi apgalvo, ka saules enerģija tika izmantota jau kopš civilizācijas pirmsākumiem. Pastiprināta interese sākās 19. gadsimtā ar tiem pašiem cilvēkiem, kuri apzinājās, ka ogles ir izsmeļams dabas resurss. Lielas investīcijas fosilajās degvielās radīja to, ka tās attīstījās līdz pat 70. gadu beigām, kad atkal sākās naftas piegādes nestabilitāte (1973. gada embargo un 1979. gada krīze). Arī vides izpratnes pieaugums un naftas nozīmīguma kāpums nozīmēja, ka mums atkal jāmeklē tīras enerģijas iespējas. Ir divi saules enerģijas veidi:

  • Fotoelektriskie elementi

Tie ir visbiežāk sastopamie un vienmēr ir bijuši, bet jaunie veidi, kas attīstījusies kopš 2000.-2005. gada, un tie, kas mūsdienās ir arvien biežāk sastopami mūsu mājās, izmanto tādu pašu pamattehnoloģiju kā tā, ko izmantoja pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. Katra šūna saules gaismu pārveido par elektroenerģiju, ko pēc tam var izmantot, lai darbinātu elektriskās ierīces.

  • Koncentrēta saules enerģija

Ja jūs kādreiz esat redzējis saules paneļu rindu, izmantojot lielu skaitu izliektu paneļu, visticamāk, tā visdrīzākais ir šāda veida tehnoloģija. Paneļi var izskatīties līdzīgi PV, taču tie strādā citādi, jo tie ievelk koncentrētu saules gaismu, atspoguļojot to, izmantojot spoguļu sistēmu. Rezultātā saražotā siltumenerģija aktivizē turbīnu, kas ražo elektroenerģiju, izmantojot parasto ģeneratoru. Ja PV ražo enerģiju no gaismas, šī tehnoloģija iegūst enerģiju no siltuma.